CZYM JEST PIERWSZA POMOC?

Czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna i dlaczego jest tak ważna

Pierwszą pomocą są wszystkie czynności niezbędne do wykonania, aby uratować życie osoby poszkodowanej. W sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia życia osoba udzielająca pierwszej pomocy - bezpośredni świadek zdarzenia - ma ograniczone możliwości działania, niejednokrotnie niewystarczające środki i niestety także bardzo często niedostateczną wiedzę. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK), kiedy serce osoby chorej przestało pracować,  bądź też pracuje nieprawidłowo, liczy się każda upływająca minuta. Od momentu wystąpienia NZK, które jest równoznaczne z rozpoczęciem się procesu umierania, czas ulatuje "jeszcze szybciej" niż w innych stanach chorobowych. Już po około 4-6 minutach w wyniku niedotlenienia organizmu zaczyna obumierać mózg poszkodowanego - najważniejszy organ w ciele człowieka.  Z każdą minutą NZK, gdy nikt nie podjął się udzielenia pierwszej pomocy, szansa na uratowanie takiej osoby spada o ok. 8-10% - jak łatwo policzyć, po 10 minutach poszkodowany praktycznie nie ma szans na przeżycie, nie mówiąc już o pełnym powrocie do zdrowia.

LICZY SIĘ CZAS, TAK ZWANE 4 ZŁOTE MINUTY!
 
Boimy się udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej z braku pewności, braku umiejętności, mamy obawy, że zrobimy komuś krzywdę.

Zdarzyło się Wam być świadkiem wypadku drogowego, staliście w tłumie gapiów żałując, że nie potraficie pomóc? Chcieliście, ale nie wiedzieliście jak to zrobić?

W tym właśnie momencie konieczne jest szybkie działanie świadka zdarzenia, osoby, której droga przecięła się z drogą człowieka bardzo chorego, umierającego. Jako że realne szanse na przyjazd pogotowia w ciągu 4-6 minut od momentu wystąpienia NZK są żadne, to świadek zdarzenia musi udzielić pierwszej pomocy by podtrzymać funkcje życiowe do czasu przyjazdu służb ratowniczych. Świadkiem zdarzenia, potencjalnym ratownikiem może być każdy człowiek, możesz być i Ty. Sytuacja w której ktoś będzie potrzebował pierwszej pomocy może się zdarzyć w każdym momencie. Będzie to wydarzenie stresujące na które ciężko się przygotować , trzeba będzie  zachować zimną krew,  ponieważ od  decyzji i szybkości działania potencjalnego ratownika może zależeć ludzkie życie.

Warto sobie uświadomić, że pierwszej pomocy może udzielić każdy, nie jest do tego niezbędne wykształcenie medyczne. Zostań RATOWNIKIEM i uratuj to co najważniejsze -LUDZKIE ŻYCIE.

  • Gdzie jesteśmy